KROSNO rozpoczyna nowy rozdział w swojej historii.

Globalny fundusz inwestycyjny Coast2Coast Capital przejął firmę i zakończył tym samym trwający ponad siedem lat proces upadłości likwidacyjnej spółki.

26 sierpnia 2016 r.

Informacja prasowa

KROSNO rozpoczyna nowy rozdział w swojej historii. Globalny fundusz inwestycyjny Coast2Coast Capital przejął firmę i zakończył tym samym trwający ponad siedem lat proces upadłości likwidacyjnej spółki.

(Warszawa, 26 sierpnia 2016 r.) Coast2Coast Capital poprzez swoją spółkę zależną Krosno Glass sp. z o.o. podpisał w piątek umowę kupna zorganizowanej części przedsiębiorstwa Krośnieńskich Hut Szkła „KROSNO” S.A. w upadłości likwidacyjnej. Transakcja stanowi finalizację przetargu prowadzonego w postępowaniu upadłościowym Krośnieńskich Hut Szkła „KROSNO” S.A. w upadłości likwidacyjnej, w wyniku którego dnia 28 lipca 2016 r. została wybrana przez syndyka oraz prawomocnie zatwierdzona przez Sędziego Komisarza oferta złożona przez Krosno Glass sp. z o.o.  Zaoferowana przez Krosno Glass sp. z o.o. cena za zorganizowaną część przedsiębiorstwa wyniosła ponad 121 milionów złotych i okazała się najwyższą spośród złożonych w przetargu ofert. Dodatkowo, zgodnie z warunkami przetargu, fundusz zobowiązany był pokryć wartość zapasów i wydatków inwestycyjnych spółki od sierpnia 2014 roku, co w sumie z dodatkowym kapitałem obrotowym złoży się na wartość inwestycji około 200 milionów złotych.

Transakcja jest już drugą z kolei inwestycją funduszu Coast2Coast Capital w Polsce. Kilka miesięcy temu fundusz przejął także lidera producentów wafli ryżowych, firmę Sonko sp. z o.o. Fundusz skupia się obecnie na inwestycjach w trzech obszarach: dóbr konsumpcyjnych, farmaceutyków oraz produktów wyposażenia domu. Inwestycja w KROSNO wpisuje się w długoterminową strategię funduszu, który w ramach swojej działalności, zamierza rozwijać globalną platformę produktów dla domu pod parasolem Marlin Homeware. Od dziś do tej grupy, poza niedawno nabytą spółką Albi w Australii, dołącza także KROSNO. Obecnie Coast2Coast Capital rozważa kilka innych akwizycji w tym segmencie, również w Polsce. 

„Jesteśmy dumni, że stajemy się właścicielem spółki z wieloletnią tradycją w produkcji szkła gospodarczego o najwyższej jakości, szczególnie w produkcji ręcznej. Przejmujemy spółkę sprawną operacyjnie, z silną pozycją w Polsce i na rynkach eksportowych oraz rozpoznawalną marką. Jednocześnie mamy dalekosiężne plany rozwoju KROSNA przez najbliższe kilkanaście lat, zamierzające do zwiększenia obrotów spółki oraz do poprawy jej rentowności i unowocześnienia bazy produkcyjnej poprzez długoterminowe plany inwestycyjne. Wierzymy, że stając się częścią globalnej platformy Marlin Howeware, KROSNO powiększy zakres swojej działalności eksportowej m.in. poprzez sprzedaż produktów spółki naszymi kanałami dystrybucji” - mówi Adam Pietruszkiewicz, zarządzający polskim biurem Coast2Coast Capital.

„Cieszę się, że czternasty już przetarg na sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa został rozstrzygnięty z sukcesem. Przez okres upadłości likwidacyjnej udało się utrzymać produkcję w spółce i jestem przekonany, że fundusz Coast2Coast dzięki swojemu doświadczeniu i wsparciu kapitałowemu będzie z powodzeniem kontynuować dalszy rozwój spółki na rynkach międzynarodowych. Poza tym, cena sprzedaży pozwoli na zaspokojenie wierzycieli w wysokim stopniu” – powiedział Marek Leszczak, syndyk Krośnieńskich Hut Szkła „KROSNO” S.A. w upadłości likwidacyjnej. 

Dariusz Gawroński, Dyrektor Generalny Krośnieńskich Hut Szkła „KROSNO” S.A. w upadłości likwidacyjnej dodaje także – „Przejęcie KROSNA przez fundusz Coast2Coast to ogromna szansa dla spółki po siedmiu latach działalności w warunkach upadłości. KROSNO to spółka z dużym potencjałem w Polsce, jak i na rynkach eksportowych. Zakład wymaga unowocześnienia parku maszynowego oraz rozszerzenia rynków zbytu, a długoterminowe plany nowego inwestora wpisują się w te potrzeby”. 

Podczas przeprowadzania transakcji fundusz Coast2Coast Capital korzystał ze wsparcia firm: Deloitte, Ramboll Environ, Kordian Group oraz kancelarii prawnych Deloitte Legal i Dentons. 

Od strony funduszu przy transakcji zaangażowani byli poza Adamem Pietruszkiewiczem - Tomasz Potapczuk, Katarzyna Marchlewska–Sieczek oraz Krzysztof Caruk.

 

Kontakt dla mediów: 

Adam Pietruszkiewicz

Dyrektor, Coast2Coast Capital

Mobile: +48 601 513 528

Email: adamp@c2ci.com

 

O funduszu Coast2Coast:

Coast2Coast Capital jest globalną firmą inwestycyjną, która w ramach swojej działalności koncertuje się na inwestycjach w sektorze szeroko rozumianych dóbr konsumpcyjnych na całym świecie. Firma została założona w 2007 roku przez dwóch przedsiębiorców, Garyego Shayne oraz Crisa Dillona, którzy wcześniej przez ponad 20 lat z sukcesem uczestniczyli w tworzeniu oraz prowadzeniu szeregu przedsiębiorstw. W ramach swoje działalności fundusz zainwestował do tej pory w ponad 40 firm w RPA, Australii, Europie Zachodniej oraz Polsce, poprzez trzy platformy inwestycyjne: Ascendis Health (inwestycje w sektor farmaceutyczny, spółka notowana na giełdzie w Johannesburgu - JSE:ASC), Bounty Brands (inwestycje w sektor dóbr konsumpcyjnych) oraz Marlin Howeware (inwestycje w sektor produktów dla domu). Na początku roku 2016 fundusz otworzył swoje biuro w Warszawie, które jest pierwszym biurem w Europie.

http://c2c.co.za/

 

O spółce: 

Krośnieńskie Huty Szkła "KROSNO" S.A. to lider na rynku szkła gospodarczego w Polsce z silną pozycją na rynkach eksportowych. W ofercie Krosna znajduje się szkło wytwarzane mechanicznie oraz produkty robione ręcznie, stanowiące 40 procent przychodów. Eksport stanowi ponad 70 procent rocznej sprzedaży spółki, która jest kierowana w przeważającej części na rynki amerykański, niemiecki i brytyjski. Pomimo trwającej od 2009 roku upadłości, do której w dużej mierze przyczyniły się opcje walutowe, Krosno zwiększyło w ubiegłym roku przychody do 227 mln zł. Spółka zatrudnia 2,2 tys. pracowników.

http://www.krosno.com.pl

 

Pobierz informację prasową w formie PDF: KROSNO nowy rozdział w historii

Pozostałe wydarzenia